* Lavazza nie jest powiązana, wspierana ani sponsorowana przez Nespresso
Lavazza i CESVI łączą siły, aby pomóc w walce z wylesianiem puszczy amazońskiej.
Puszcza Amazońska jest największym i najbardziej zróżnicowanym wilgotnym lasem równikowym na Ziemi. Produkując około 6% całego tlenu na Ziemi, zasłużyła sobie na miano „Płuc planety”. Posiada jedne z najpotężniejszych i najcenniejszych naturalnych broni na świecie przeciwko zmianom klimatu, kryje ogromne zasoby mineralne i bogactwa naturalne, w tym drewno, a także ponad połowę światowych gatunków flory i fauny.
Amazońska flora odgrywa kluczową rolę w oczyszczaniu powietrza, którym oddychamy. W zamian za tlen rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, najważniejszy z długo utrzymujących się na Ziemi gazów cieplarnianych. Ilość dwutlenku węgla pobieranego przez każdą roślinę zależy od jej wielkości. Im jest większa, tym więcej dwutlenku węgla pochłania.
Niestety, mimo swojej hojności Amazonia jest obecnie bardziej eksploatowana niż chroniona, aby zrobić miejsce dla rolnictwa, produkcji i budownictwa. W rezultacie najbardziej poszkodowani są ci, których przetrwanie zależy od jej owoców. W wyniku masowego wylesiania wiele jej rdzennych społeczności zdecydowało się uczestniczyć w tym procederze.
Chociaż działania te przyczyniają się do dalszej degradacji i pustynnienia lasów oraz uwalniania gazów cieplarnianych, wygodniejsze i bardziej opłacalne jest wycinanie drzew i sprzedawanie drewna niż życie z ziemi.
Aby chronić to cenne źródło zasobów, Fundacja Lavazzy wraz z CESVI, peruwiańskim Ministerstwem środowiska oraz lokalnymi i rdzennymi społecznościami rozpoczęła projekt promujący zachowanie istniejącego dziedzictwa leśnego. Projekt zakłada też sadzenie nowych roślin w zdegradowanych obszarach lasu, w szczególności orzesznicy brazylijskiej. Drzewo to, znane też jako Bertholletia excelsa, dorasta do 50 metrów wysokości, żyje do 700 lat i w ciągu swojego życia magazynuje około 64 000 kg dwutlenku węgla.
Nie mniej ważny w tym projekcie jest silny element społeczny, który promuje zbieranie, przetwarzanie i wprowadzanie na rynek lokalnych produktów naturalnych, takich jak orzech brazylijski. Sadzenie tych drzew może stanowić źródło wyżywienia dla rdzennych społeczności, jak również dać możliwość zarobku.
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój