* Lavazza nie jest powiązana, wspierana ani sponsorowana przez Nespresso
Inspirujące historie odradzania w świecie zrównoważonej kawy, od Turynu po Dominikanę.
Czy można uprawiać, zbierać i wypalać kawę z poszanowaniem zarówno środowiska, jak i społeczności? Studenci Rebecca, Jia, Kanika i Stuart znają odpowiedź!
Czym jest Coffee Study Program Lavazzy?
Coffee Study Program to doskonały przykład przywiązania Lavazzy do ziemi, z której wyrasta nasza kawa, rolników, którzy ją uprawiają, oraz lokalnych organizacji związanych z procesem produkcji.
Czworo studentów, uczestników Coffee Study Program Lavazzy, ruszyło na wyprawę, by odkrywać świat zrównoważonej kawy.
Zobaczmy, czego dowiedzieli się podczas tej wyprawy.
Rebecca, studentka specjalizująca się w rolnictwie i polityce środowiskowej, sądziła, że ma jasne wyobrażenie o społecznościach rolniczych. Jednak pobyt wśród rolników z Neiby, miasta w południowo-wschodnim regionie Dominikany, wzbogacił to wyobrażenie.
W Neibie każdy w społeczności angażuje się i ma pojęcie o kawie – jak ją uprawiać i pielęgnować, które jej części odrzucać i co składa się na świetną kawę.
Przebywanie ze społecznością doprowadziło Rebeccę do trzech ważnych wniosków. Po pierwsze, społeczność potrzebowała wsparcia i narzędzi, by prosperować. Po drugie, ich praca to coś więcej niż tylko zatrudnienie i produkcja – to upodmiotowienie. Po trzecie, o ich sukcesie zadecydowało wspólne nastawienie na jakość, a nie ilość kawy.
Rebecca z zadowoleniem obserwowała, jak Fundacja Lavazzy wspiera te społeczności. Zaczynając od pomocy w finansowaniu sprzętu rolniczego, dzięki któremu społeczności te mogą lepiej przetwarzać ziarna kawy i docierać na światowe rynki, Rebecca i Lavazza mają nadzieję pomóc w podtrzymaniu dziedzictwa kawowej społeczności i podnieść jakość kawy na całym świecie.
Podróż Kaniki zaczęła się w domu Lavazzy w Turynie. Obejmowała prześledzenie produkcji kawy do jej źródeł na karaibskich plantacjach.
Rodzinne miasto Lavazzy zachwyciło Kanikę kawowymi doznaniami: „Kultura kawy w Turynie jest wyjątkowa” – stwierdziła – „Tutaj ludzie żyją kawą, a nie tylko używają jej jako zwykłego zastrzyku energii”.
W Lavazzy kawa to coś więcej niż tylko produkt. Na każdym etapie swojego cyklu, od produkcji po konsumpcję, kawa wpływa na życie jednostek i społeczności na całym świecie. Lavazza wspiera uprawiających kawę narzędziami, inwestycjami i szkoleniami niezależnie od tego, czy zostaną partnerami biznesowymi.
Kanika była mile zaskoczona faktem, że CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) była kluczową wartością marki. Podobnie jak Kanika, Lavazza nie tylko inwestuje pieniądze w te społeczności, ale też wkłada serce w to, co robi.
Kawa od zawsze jest w rodzinie Stuarta. W Ugandzie pracował na plantacji u boku babci.
Podczas pobytu na Dominikanie w ramach Coffee Study Program Stuart zyskał nowe spojrzenie na uprawę kawy, gdy wspiął się na górę.
„Tam, skąd pochodzę, też uprawiamy kawę. Ale rośnie ona na płaskim podłożu. Świadomość, że kawa rośnie w górach, była niespodzianką”.
Ale nie chodziło tylko o wysokość. Analizując teraźniejszość,
Stuart zapytał sam siebie: „Jaką rolę w produkcji kawy mogą odgrywać młodzi ludzie?” Odpowiedź jest prosta: bierz przykład z ojca.
Kiedy młode pokolenia uczą się od swoich rodziców poprzez uprawę, zbiory i przetwarzanie kawy, kładą fundamenty pod swoją własną przyszłość – tworząc biznes, który jest ekonomicznie i ekologicznie uzasadniony. „Kawa to coś, co przekazuje się z pokolenia na pokolenie. To wspaniałe widzieć, że całe rodziny starają się osiągnąć wyższe cele”. – powiedział Stuart.
Dla Stuarta udział w Coffee Study Program to okazja uczestniczenia w wielkiej zmianie. Wspólnym celem jego i Lavazzy jest zapewnienie społecznościom wszystkich niezbędnych narzędzi, aby mogły stawić czoła wyzwaniom dzisiejszych zmian klimatycznych.
Jia Yi, młoda studentka rozwoju międzynarodowego, miała bezcenną możliwość spotkania się na Dominikanie z organizacjami próbującymi stworzyć sprawiedliwy i opłacalny rynek kawy.
Wraz z firmami takimi jak Fundacja Lavazzy, powstały organizacje takie jak CONCAFED (Confederacion Cafetalera Dominicana) i CODOCAFE (Consejo Dominicano del Cafe), aby wzmocnić pozycję plantatorów kawy, dać im dojść do głosu i stworzyć wspólną przestrzeń do dialogu.
Organizacje te były dla Jia Yi oczywistym przykładem tego, jak zrzeszanie się może pomóc wzmacniać pozycję rolników. „W pojedynkę Konfederacja jest silnym podmiotem, ale współpraca z organizacjami pozarządowymi i organizacjami takimi jak Fundacja Lavazzy daje jej jeszcze większą siłę”. – stwierdziła Jia Yi.
Dla Jia Yi stało się jasne, że prawdziwa siła leży w kolektywności. Współpracując z Fundacją Lavazzy, chce doprowadzić do dużych zmian poprzez lepsze wybory dotyczące małych rzeczy w naszych codziennych nawykach.
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój